неділя, 22 березня 2015 р.

5 Клас. Множення і ділення.

Урок – подорож з теми:  Множення і ділення натуральних чисел 

Мета.     Узагальнення та систематизація знань, вмінь та навичок учнів   з  
теми; формування вмінь застосування здобутих знань до розв’язування задач, 
спрощення виразів. 
      Розвивати    обчислювальні    навички,    логічне      мислення,  культуру 
математичного мовлення. 
      Виховувати  інтерес  до  математики, естетичні смаки та  творчу уяву. 


Хід уроку 

                                                                             Світ,   що   нас   оточує  –  це    
                                                           світ   математики.   Тож    давайте його  
                                                         пізнавати. 

Тип: узагальнення та систематизація знань. 
Презентація. 
Хід уроку 
І Організаційний момент. 
Вступне слово вчителя. Сьогодні, діти, у нас незвичний  урок. Ми  
вирушимо у  подорож   Математичним океаном. Тема нашої подорожі 
 “Множення і ділення натуральних чисел”.(Повідомляється мета уроку) 
Щоб    вирушити    у    дорогу,    ми    повинні  підготуватись  до  плавання  та 
підготувати наш корабель. 

I.  Активізація опорних знань учнів.(“Мікрофон”) (слайд 3) 
1.Які нам відомі дії.що виконуються із натуральними числами ? 
2Як можна розділити ці дії?Назви дії першого та другого ступеня. 
3.Якщо у прикладі є дії двох ступенів ,то як їх виконують? 
4.Як називають результат множення? 
5.Як називається дія, обернена до множення? 
6.Як називаються числа при діленні? 
7Як помножити число на розрядну одиницю 10, 100, 1000 і …? 
8.Скільки буде, якщо число помножити на 0? 
9.Скільки буде, якщо 0 поділити на число? 
10.Як називаються числа при множенні? 
11.Властивості дії додавання. 
12. Властивості дії множення. 

II.Розв’язування вправ. 
1.  Перша  зупинка  нашого  корабля  відбудеться  в  “Обчислювальному 
острові”. (слайд4) –  Тут,  діти,  проживають  люди,  які  дуже  люблять  цікаві  математичні 
завдання. Щоб потрапити нам на цей острів, ми повинні розв’язати  завдання. 


1. «Лабіринт». 
 Виконання вправи починається із вправи у прямокутнику. Розв’язок вправи 
записаний у нижній частині одного з восьми кіл. Вправа у цьому колі є 
наступною для виконання. Розв’язавши всі вправи, учень складає ланцюжок 
відповідей. 
Зразок:  

                                                           

Розв’язання : 
1)12 690 : 141 = 90 ;      4) 1920 : 40 =48 ;                7) 505 : 5 = 101; 
9947 : 49  505 : 5  0 : 428 
5х = 165   1920 : 40 
409 ∙ 35  342 ∙ 100  84 ∙ 42 

12 690 : 141 
0        48  101 
3528  32400 
14315  33  90 
203 2) 0: 428 =0 ;                  5) 342        34200 ;        8) 409   35 = 4315; 
3) 84     =3528 ;           6) х= 33;                               9) 9947 : 49 =203. 
Гімнастика для очей. 

Швидко покліпали очима,заплющивши очі та посидіть спокійно ,повільно  
рахуючи до 5.Повторити 3-4 рази. 

2. Друга зупинка: “Мис Задачний”.(слайди 6,7 0 

–    Увага!  Ми  наближаємось  до  мису  Задачного.  На  березі  ми  зустріли 
рибалку,  у  якого  виникли  труднощі  при  розв’язуванні  задачі.  Давайте 
допоможемо йому. 


Задачі для груп 
 І група.З одного села в одному напрямі одночасно виїхали два 
велосипедисти.Один їхав зі швидкістю 14 км/год ,а другий – 11км/год .Якою буде 
відстань між ними через 3 год після початку руху? 
ІІ група. З однієї станції в протилежних  напрямах одночасно виїхали два 
поїзди.Один їхав зі швидкістю 62км/год  ,а другий – 56км/год .Якою буде відстань 
між ними через 7 год після початку руху?  

ІІІ група.    З одного порту в протилежних напрямках одночасно вийшли 
пароплав зі швидкістю 25 км/год і катер зі швидкістю 32 км/год. Яка відстань буде 
між ними через 3 год після початку руху? 

 ІVгрупа.  Перший автомобіль, що йде зі швидкістю 60км/год, через 3 год догнав 
другий, що йде зі швидкістю 40 км/год. Яка відстань була між автомобілями 
спочатку. 
Розв’язання: І . 1) 14 - 11 =3     - на стільки зменшується відстань між  
велосипедистами щогодини; 
2 ) 3   3 =9 (км) – відстань між велосипедистами через 3 години. 
ІІ.  1 ) 62 +56 =118 (км) - на стільки збільшується відстань між  поїздами  
щогодини;       2)118    3 =354 (км) - відстань між поїздами через 3 години.V 
ІІІ.  1) 32+25 =57 (км )- на стільки збільшується відстань між  пароплавом і 
катером  щогодини; 
2) 57    3 =171 (км)- – відстань між  пароплавом і катером через 3 години. 
ІV .1)60 -40 = 20 ( км)-  на стільки зменшується відстань між  автомобілями   
щогодини; 
2) 20    3 =60 (км) – відстань між автомобілями спочатку. 

Фізкультхвилинка 
 Завдання:  «Відпочити  є  хвилинка,  то  для  нас  усіх  розминка,  гуртом  
відпочиваємо». (слайд 8) 
Хто ж там, хто вже так стомився і наліво похилився, 
Діти , треба дружно нам всім встати , фізкультхвилинку розпочати: 
Руки вище підніміть, 
І спокійно опустіть. 
Руки вгору, руки вбоки. 
Руки вгору, руки вниз, 
На сусіда подивись. 
Руки вище підніміть  
І спокійно опустіть. 
Розведіть їх в сторони 
Плесніть, діти, кілька раз 
За роботу -  все гаразд. 

3. Третя  зупинка: “Острів Скарбів”.(Слайд 9) 
–  На  горизонті,  діти,  з’явився  острів  Скарбів.  Я  сподіваюсь,  що  на  цьому 
острові  ми  знайдемо  з  вами  скарб. Але  для  цього  нам  потрібно  розв’язати 
наступне завдання. 

Завдання: І)      а) х · 14 = 364;             б) 324 : х = 9;               в) 19х – 12х = 266.  

ІІ)      а)12 х  = 228;                б) 238  :  х=14;               в)13х + 4х = 408.  

ІІІ)      а) х · 19 = 494;             б) 408 : х = 17;               в) 29х – 11х = 504.  
 ІV)      а)24 х  = 456;               б) 252  :  х=14;               в)11х + 8х = 456.  
    
Розв’язання: 
І)  а) х= 364 : 14 ;                    б) х= 324 :  9 ;               в) 7х= 266 ; 
         х=26.                                   х=36.                                х = 38. 
ІІ)  а) х= 228 : 12 ;                    б) х= 238 :  14 ;               в) 17х= 408 ; 
         х=19.                                   х=17.                                х = 24. 

І)  а) х= 494 : 19 ;                    б) х= 448 :  16 ;               в) 18х= 504 ; 
         х=26.                                   х=28.                                х = 28. 


І)  а) х= 456 : 24 ;                    б) х= 252 :  14 ;               в) 19х= 475 ; 
         х=19.                                   х=18.                                х = 25. 

4. Четверта зупинка “ Підручник ”. №459  (Слайд 11) 
1)256 +144 :16-8 = 256 + 9 - 8 =257. 

2) ( 256 +144)  : (16 – 8 ) =400 :8 = 50.   
 Ось і закінчилась наша подорож.Ми  повертаємось  додому. 

IV. Підсумок уроку. 

Гра «Сонечко».(слайд10 ) 
Усередині «сонечка» записане число, на яке треба поділити числа, записані 
на променях. Результати обчислень для перевірки записуються на дошці. 
  




  

Немає коментарів:

Дописати коментар