неділя, 29 березня 2015 р.

Робота і потужність струму

ТемаРобота і потужність струму.
 Мета:
сформувати знання про роботу й потужність струму, про прилади         для їх вимірювання;
▪ формувати й розвивати уміння  розв’язувати задачі на застосування формули роботи і потужності струму;
розвивати творчі здібності й логічне мислення;
▪виховувати дисциплінованість і увагу.
Тип уроку: формування знань та вмінь.
Форма уроку  урок-бесіда
Обладнання: мультимедійний проектор,
Основні поняття:  робота (Дж), потужність (Вт), лічильник, вартість.
Хід  уроку
I.Організаційна частина.
 Створення емоційного настрою. Вступне слово вчителя.
 Чим більше в мене роботи,  тим більше я навчаюся. (М. Фарадей) – говорив Фарадей – видатний англійський вчений. На кожному уроці ви ознайомлюєтесь з новими поняттями, новими фізичними величинами, приладами для їх вимірювання, способи ввімкнення їх в електричне коло.   Отримання нових знань базується на знаннях, отриманих на попередніх уроках. Ви багато працюєте, але чим більше знань ви отримуєте, тим ви становитесь сильнішими, компетентнішими .
    Давайте з вами згадаємо
  І.Актуалізація опорних знань учнів.
( усне опитування)
1)    Які існують  види з’єднання провідників?
 _ Очікувані відповіді учнів:
Існує послідовне і паралельне  з’єднання провідників.
Послідовне – це таке з’єднання провідників, споживачів електроенергії,  при якому кінець пешого елемента кола з’єднується з початком другого, кінець другого – з початком третього і т.д.
Паралельним називають таке з’єднання приєднуються до однієї точки електричного кола, а кінці – до іншої.
2)Чому паралельне  з’єднання  провідників є більш економнічним, ніж послідовне?
Очікувані відповіді учнів:
При паралельному з’єднанні загальний опір кола мінімальний, а при послідовному – максимальний, тому  що при послідовному з'єднанні додаються опори, а при паралельному – величини , обернені до опору. Отже  при  послідовному з'єднанні будуть  більші втрати енергії.
№ 1: Як зміниться сила струму в ялинковій гірлянді, якщо до неї послідовно приєднати ще одну лампу?
Очікувані відповіді учнів:
Сила струму в такій гірлянді зменшиться, тому що при послідовному з'єднанні опори додаються, отже загальний опір кола – збільшиться, а за законом Ома   сила струму у колі обернено пропорційна опору провідника.
 2. Яка ялинкова гірлянда біль зручна: з послідовним чи паралельним зєднанням? Чому?
Очікувані відповіді учнів:
Більш зручною буде гірлянда з послідовним з’єднанням, тому що якщо одна з лампочок перегорить, інші будуть продовжувати горіти, чого не спостерігається при послідовному з’єднанні, так як при цьому буде виникати розрив кола – лампа перегоріла.
№3. В освітлювальну мережу ввімкнули послідовно дві лампи з різними опором. Яка з них світитиметься яскравіше? Чому?
Очікувані відповіді учнів
Лампа, яка має більший опір буде світитися яскравіше, тому що на ній буде більша напруга, а отже і робота електричного поля буде більшою.
№4 .Що характеризує напруга в електричному колі? Сила струму?
Очікувані відповіді учнів
Напруга – це фізична величина, яка характеризує роботу електричного поля на певній ділянці кола і чисельно дорівнює відношенню роботи електричного поля до електричного заряду, що пройшов по цій ділянці.
№5Навіщо нам дома побутові прилади?
Очікувані відповіді учнів
Побутові прилади потрібні для того, щоб виконувати певну роботу.
ІІ.Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
Дія всіх вам відомих електричних приладів відбувається за рахунок електричної енергії, яку постачає джерело струму.  В результаті цього одержуємо світло, тепло, звук, механічний рух, світло тощо, тобто різні види енергії.  Cьогодні на уроці ми розглянемо і вивчимо  такі поняття , як робота і потужність струму.
 Робота електричного струму – фізична величина, що характеризує перетворення електричної енергії в інші види енергії.
( викликаємо учня до дошки)
 Ми знаємо, що напруга – це фізична величина, що характеризує електричне поле, яке переміщує вільні заряди, створюючи струм.
-Нагадай, будь ласка, що таке напруга? Що вона характеризує?
 Очікувані відповіді учнів
Напруга на кінцях певної ділянки кола визначається відношенням роботи А електричного струму на цій ділянці до електричного заряду, що пройшов по ній записує на дошці формулу)
- Як можна визначити електричний заряд, що пройшов по провіднику?
Очікувані відповіді учнів
Заряд, що пройшов по провіднику дорівнює добутку сили струму на час його проходження ( записує на дошці)

                                              U =A/q       A= Uq
                                            A= IUt           q= It
-         Приходимо до висновку:
Щоб визначити роботу електричного струму на ділянці кола, потрібно напругу на кінцях цієї ділянки помножити на силу струму в ній і час, протягом якого виконувалася робота.
 Одиниця роботи  
                                   А = В*А*с= Дж
Вчитель читає загадку:
Загадка : Так, він – суворий контролер,
                 Зі стінки завжди дивиться.
                  Та тільки світло запали,
                   Він все собі фіксує,
                   І скільки світла  витрачав,
                   Тобі він  порахує.
 Роботу вимірюють лічильниками.( показ слайдів.)
Вчитель:
 На будь-яких електричних приладах завжди можна побачити «потужність 1,2 кВт». Ви пам’ятаєте з механіки, що у ватах вимірюють потужність, отже тут мова іде про потужність електричного струму.
Потужність електричного струму – фізична величина, що характеризує здатність електричного струму виконувати певну роботу за одиницю часу.
 P= A/t    P = U I
Потужністю електричного струму визначається добутком напруги на кінцях ділянки кола і сили струму в цій ділянці.
Одиницею потужності є   Р = В·А = Вт (ват) ( показ слайдів)
1 гВт = 100 Вт
1 кВт = 1 000 Вт
1 МВт = 1 000 000 Вт
1 ГВт = 1 000 000 000 Вт

Щоб виміряти потужність електричного струму в колі, потрібні амперметр і вольтметр. Використовують також спеціальний прилад -  ватметр, яким можна безпосередньо виміряти потужність електричного струму в колі.
 Таблиця потужностей деяких електричних приладів.  (Показ слайдів)
Так як побутові прилади розраховано на напругу 220 В, але на різну силу струму. Отже, потужність споживачів електроенергії різна, тому й однакову  роботу вони виконують за різний час.
  З визначення потужності випливає формула роботи     А = Р·t
             1 Дж = 1 Вт·1 с = 1 Вт·с
              1 кВт·год = 3 600 000 Дж = 3,6 МДж
 Покази лічильника, що вимірює спожиту приладами у квартирі електричну енергію (роботу електричного струму), виражено саме в  кіловат-годинах.
( дивимося на форзац у книжку, обговорюємо витрати електроенергії)
За використання електроенергії ми сплачуємо гроші. Для розрахунку коштів ми будемо застосовувати формулу:
 Вартість = робота · тариф.

Задача.1.
Визначити , скільки електроенергії споживає електродвигун за 2 робочі дні,  якщо він щоденно працює по 8 год  при напрузі 220 В та силі струму 10 А. Обчисліть вартість витраченої енергії при  тарифі   25 коп за 1 кВт · год.


Задача 2. Два резистори опорами 2 і 4 Ом підключаємо до джерела постійної напруги 4 В.: а) послідовно б) паралельно. Яка потужність струму в кожному резисторі ?


Задача 3. Визначити потужність електрочайника , якщо при напрузі 220 В протягом 5 хв, через його спіраль проходить заряд 520 Кл.


Додому: придумайте задачу (2) на визначення скільки електроенергії споживають ваші побутові прилади.


 Придумайте дослід, яким чином можна виміряти потужність струму. Розробіть алгоритм виконання лабораторної роботи, та підберіть необхідні прилади. 

2 коментарі:

  1. Здравствуйте,во втором вопросе ошибка? Більш зручною буде гірлянда з послідовним з’єднанням, тому що якщо одна з лампочок перегорить, інші будуть продовжувати горіти, чого не спостерігається при послідовному з’єднанні, так як при цьому буде виникати розрив кола – лампа перегоріла.

    ВідповістиВидалити
  2. Більш зручною буде гірлянда з послідовним з’єднанням, тому що якщо одна з лампочок перегорить, інші будуть продовжувати горіти, чого не спостерігається при ПАРАЛЕЛЬНОМУ з’єднанні, так як при цьому буде виникати розрив кола – лампа перегоріла.

    ВідповістиВидалити